Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživa

2. 9. 2007

Výživa

Rhodéský ridgeback je plemeno, které dosahuje fyzické dospělosti poměrně dlouho. Aby se jeho kostra, svalstvo i šlachy dostatečně vyvinuly, je třeba mu podávat odpovídající, všestranně vyváženou stravu, nejlépe průmyslově vyráběnou, která zaručuje odpovídající podíly jednotlivých složek.

Po příchodu štěněte od chovatele do nové domácnosti je třeba ještě minimálně měsíc zachovat stejný typ krmení, jaké doposud dostávalo, i když by nový majitel měl sebeodůvodněnější pochyby o správnosti potravy. Štěněti se usnadní aklimatizace v novém domově, bude-li alespoň něco při starém, a odpadne možnost vzniku průjmových onemocnění, která při přechodu na novou stravu vždy hrozí.Nová strava musí být vždy vyvážená ve všech svých složkách. Například krmení s vysokým podílem bílkovin může poškodit štěně v růstu, proto strava nesmí obsahovat více než 22 – 25 % bílkovin. Potravinové doplňky, zvláště vápník, mohou narušit rovnováhu průmyslových krmiv a způsobit růstové problémy. Nadbytek čehokoliv je nezdravý pro rychle rostoucí štěně, včetně nadbytku pohybu. Čím pomaleji štěně roste, tím zdravější bude jako dospělé.

Vyloučí-li chovatel doma připravovanou stravu, aby se vyvaroval podobných chyb, volí buď mezi speciálními konzervami, nebo granulemi. Většina chovatelů upřednostňuje granulované krmivo, které je skladnější, lehčí a finančně méně náročné oproti konzervám, které obsahují poměrně značný podíl vody. Tekutiny lze přidávat i do granulí. Volba mezi jednotlivými výrobci, kterých je velké množství, je náročnější, a začínajícím chovatelům poradí každý zkušený chovatel jinou firmu. Při konečném rozhodování by tak měl platit nejen rozumný kompromis mezi cenou a tím, co psovi chutná, ale hlavně a především to, disponuje-li zvolená značka krmivy pro všechny vývojové i pracovní etapy života psa. Těmto vysokým nárokům odpovídá například krmivo firmy PRO PAC.

Podávané krmivo určuje kvalitu srsti, zubů a především kostí, což je u rhodéských ridgebacků důležitým předpokladem jejich dlouhého fyzického vývoje. Krmení určené výrobcem jako vhodné pro štěňata podáváme první dva roky života ridgebacka a po celou tuto dobu psa výrazně tělesně nezatěžujeme. Dospělého psa, kterého používáme pro práci, krmíme stravou určenou pro aktivní psy.

zkopírováno z http://casopis.planetazvirat.cz